نیک پاک
خبر های بهداشتی و سلامت، فروش ویژه های نیک پاک، تجربه های کار آفرینی و تبادل نظر با شما

تربیت بچه ها به نوبه خود یکی از سخت ترین مسئولیت هایی است که پدر و مادرها با آن روبه رو هستند. در رشد دادن کودکان، دانش کافی برای مهار هر مساله ای یک ضرورت است. دانستن نکات تربیتی و آموزشی باعث می شوند تا در برخورد با مسائل مختلف بتوانیم سریع تر و کار آمدتر عمل کنیم. یک سری عادات در بچه ها اگر از کودکی کنترل شوند، در همان کودکی هم محو می شوند و به بزرگسالی منتقل نخواهند شد. عادتی که از کودکی به بزرگسالی منتقل شود، ترک کردنش بسیار دشوار خواهد بود. یکی از این عادات هم جویدن ناخن هاست. دکتر بهشتیان می گوید که بچه ها به علل مختلفی از جمله مبارزه با شرایط کسالت آور و خسته کننده، آرام کردن استرس یا حتی ترس و فرو خوردن خشم شروع به ناخن جویدن می کنند. اگر می خواهید درباره این عادت ناپسند بیشتر بدانید و روش کنترل کردن و ترک دادن آن را یاد بگیرید، ادامه صحبت های این روان شناس را بخوانید.

چرا بچه ها ناخن های خود را می جوند؟

ناخن جویدن در بچه های پیش دبستانی عادتی مشترک است که رواج آن بین کودکان مبتلا به عادات عصبی بیشتر است. این عادات هم در رده عادات عصبی مانند مکیدن شست، پیچاندن موها، سلییدن دندان ها به هم و  خاراندن شدید نوک بینی قرار دارد و اگر کنترل و درمان نشود، به سنین و دوره های بعدی هم سرایت می کند. حدود یک سوم کودکان پیش دبستانی و نیمی از بچه های دبستانی ناخن های خود را می جوند و حتی یک چهارم دانش آموزان دوران راهنمایی هم این عادت عصبی را دارند که می تواند راهی برای خلاصی از شرایط خسته کننده، فرار از استرس و فرونشاندن احساسات قوی مانند ترس و خشم باشد. همه بچه ها اضطراب را تجربه می کنند. یادگیری مطلبی جدید در مهد یا مدرسه، احساس خجالت از حضور در جمع و مهمانی و حتی قرار گرفتن در شرایط جدید و نا آشنا عواملی استرس زا برای کودک هستند. جویدن ناخن در چنین شرایطی در واقع کنترل استرس و فائق آمدن بر این شرایط است که البته زیاد جای نگرانی ندارد. کودکان پیش دبستانی در نهایت به خودی خود این عادت را ترک می کنند؛ اما اگر این عادت در مدت کوتاهی رفع نشد و به شکل رفتاری عصبی و آزار دهنده در آمد، باید برای رفع آن اقداماتی را انجام داد.

درگیر کردن هر دو دست

گاهی بچه ها نسبت به عادت بدی که دارند یا پیدا کرده اند، خود آگاهی ندارند، یعنی بی آن که بخواهند یا دلیلی داشته باشند، به سمت آن می روند. شما می توانید یک کد راهنمای مشترک بگذارید که وقتی آن را به کار بردید، کودک متوجه شود و ناخن هایش را رها کند. مثلا آرام شانه اش را لمس کنید یا به او چشمک بزنید. این کار میزان هوشیاری کودک را نسبت به شرایطی که دارد و رفتارش  افزایش می دهد. می توانید حتی عادت اورا با عادت دیگری جایگزین کنید. مثلا اگر کودک حین مطالعه یا نوشتن دیکته عادت به جویدن ناخن دارد، دستش را مشغول نگه دارید. مداد دیگری به دستش بدهید یا پاک کن را در دستش بگذارید با این کار کودک از هر دو دستش استفاده می کند و دست بیکارش را به سسمت دهانش نمی برد.   


برچسب‌ها: بهداشت کودک
[ دوشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 13:23 ] [ نیک پاک ]


درباره وبلاگ

این جا وبلاگ نیک پاکه! محلی برای این که خبر های بهداشتی و سلامتی رو با شما به اشتراک بگذاریم، از خودمون بگیم. از سایتمون، نیک پاک! از تخفیف هامون، از آرزوهامون اصلا !
نظر های شما رو هم بدونیم! برای بهتر شدن!
فروش ویژه
امکانات وب